Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím









A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Jan Jiskra z Brandýsa
 
Jan Jiskra z Brandýsa
Jan Jiskra z Brandýsa na kresbě Mikoláše Alše
Jan Jiskra z Brandýsa
na kresbě Mikoláše Alše

Narozeníokolo 1400?
pravděpodobně Brandýs nad Orlicí
Úmrtí1469 ?
?
Vojenská kariéra
Hodnostvojevůdce
Bitvy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Jan Jiskra z Brandýsa (slov. Ján Jiskra z Brandýsa, německy Johann Giskra von Brandeis, maď. Giskra János; asi 1400, pravděpodobně Brandýs nad Orlicí – asi 1469) byl zprvu český a později uherský válečník a diplomat. Působil převážně na Slovensku, kde s přestávkami strávil 22 let.

Život

Pocházel z moravské větve pánů z Brandýsa. Patrně byl synem vladyky Alšíka z Brandýsa, jehož rod sídlil v Brandýse nad Orlicí.

V mládí se učil bojovému umění jednak v Itálii (dle některých pramenů se účastnil několika námořních bitev na straně Benátčanů), jednak v českých zemích, kde si osvojil husitskou taktiku. Začátkem 30. let patřil k leníkům olomouckého biskupa. V roce 1434 pomáhal bránit Plzeň proti vojskům radikálních husitů, přičemž napadal obléhatele z hradu Radyně. Později sloužil i na hradě Karlštejn.[1] Po bitvě u Lipan spolu s dalšími žoldnéři z řad husitů bojoval ve službách Zikmunda Lucemburského s Turky (ponejvíce v okolí Bělehradu).

V roce 1440 vstupil Jiskra do služeb královny Alžběty, dcery Zikmunda Lucemburského a vdovy po králi Albrechtu Habsburském, aby hájil nároky jejího syna Ladislava Pohrobka na uherský trůn. Ladislav se narodil až po smrti otce v únoru 1440 a matka ho již v květnu nechala korunovat uherským králem. Uherská šlechta si však zvolila za vládce polského krále Vladislava III. (po smrti zvaného Varnenčík) jako Vladislava I. Královna vdova s malým Ladislavem musela z Uherska uprchnout. Ochranou zájmů neplnoletého krále pověřila Jana Jiskru z Brandýsa, kterého jmenovala správcem svých věnných majetků v Horních Uhrách (dnešním Slovensku): Košic, Prešova a Bardejova, banských měst středního Slovenska a hradů Zvolen, Spiš, Lupča a Šášov.[2]

S asi pětitisícovým žoldnéřským vojskem, většinou tvořeným bývalými husitskými bojovníky, obsadil Jiskra v krátké době Prešov, Bardejov, Kežmarok, Levoču, Kremnicu a Banskou Štiavnicu, a tak přeťal spojení mezi Polskem a Uherskem. Spolu s Janem Talafúsem z Ostrova porazili u Košic v roce 1440 velitele polských jednotek v Uhrách Jana Čapka ze Sán. V Kremnici nechal Jiskra razit jménem Ladislava Pohrobka kvalitní dukáty, čímž si zabezpečil finanční prostředky pro udržování nastalé situace. Jeho hlavními sídly byly zvolenský hrad a Košice. Uherský král (či protikrál) Vladislav I. neměl žádnou možnost, jak Jana Jiskru z jeho panství vyhnat, neboť většina jeho sil byla vázána bojem s Turky. Z tohoto důvodu s ním uzavřel příměří, které bylo několikrát prodlouženo.

Po smrti krále Vladislava I. (či jeho zmizení) v bitvě u Varny v roce 1444 se stal Jan Jiskra jedním ze sedmi kapitánů spravujících Uhersko. Za podíl na uzavření polsko-uherského příměří byl v roce 1445 zvolen vrchním kapitánem Horních Uher. Po zvolení Jánose Hunyadiho místodržitelem Uherska v roce 1446 došlo mezi oběma muži k sérii vojenských střetnutí, přerušované krátkými příměřími. Roku 1449 porazil Jiskra v tzv. bitvě u Somoše dvě míle severně od Košic Hunyadiho vojsko. Proto byl v lednu 1450 svolán do Budína sněm, na kterém uzavřely obě strany 31. března 1450 mír. Tato dohoda však dlouho nevydržela a 7. září 1451 uštědřil Hunyadymu drtivou porážku v bitvě u Lučence. S výjimkou Egeru ovládl prakticky celé Horní Uhry. Hunyadi však poté obnovil své tažení proti němu a donutil ho složit přísahu věrnosti koruně.

Po nástupu Ladislava Pohrobka na uherský trůn zbavil uherský sněm Jana Jiskru jeho dosavadního postavení: dekretem rušícím dary královny Alžběty přišel Jiskra o své výsady i majetek v Uhrách.[3] Košice, Levoča a Bardejov přešly do rukou Ulricha Celjského. Jiskra opustil Uhry a uchýlil se k císaři Fridrichovi III. Většina jeho vojsk se přidala k bratříkům, jejichž velitel Petr Aksamit byl v dřívějších bojích za obhajobu královských práv Ladislava Jiskrovým spojencem .

Na podzim roku 1453 přijel Jiskra s královským průvodem do Prahy a 28. 10. se zúčastnil korunovace Ladislava Pohrobka za českého krále. Ladislav zapsal Jiskrovi Uherský Ostroh - asi náhradou za stažení z Uher.[2] V roce 1454 byl povolán Ladislavem Pohrobkem opět do královských služeb, aby pomohl zlikvidovat oddíly bratříků, kteří loupili v Horních Uhrách. Ladislav vrátil do jeho správy banská města, Šariš a Spiš, ale Jiskra vojensky nebyl příliš úspěšný. V roce 1457 pak Jiskra pomáhal při zatčení Ladislava Hunyadiho a při potlačování povstání, které po Hunyadiho popravě v Uhrách vypuklo.

Když se po smrti Ladislava Pohrobka v roce 1458 stal uherským králem Matyáš Korvín, Jiskra se proti němu postavil. Pak odešel do Polska, kde pomáhal uzavřít mír mezi polským králem Kazimírem IV. a Řádem německých rytířů. Podporoval Kazimíra jako uchazeče o uherský trůn, jeho pomoc však panovník nepřijal. V roce 1460 se Jiskra spojil proti Matyášovi se zbytky bratříků, které Matyáš porazil bitvě u Blatného Potoka (Sárospataku) v roce 1458. O smír mezi Matyášem a Jiskrou usiloval i Jiří z Poděbrad, který se snažil Jiskrovi vyjednat vstup do Matyášových služeb, smír však byl jen dočasný. V roce 1461 se Jiskra přidal na stranu Fridricha III., který se také ucházel o uherský trůn, a války v Horních Uhrách pokračovaly. V dubnu 1462, po uzavření dohody mezi Korvínem a císařem Fridrichem III., Jiskra kapituloval. Za vydání všech hradů a složení holdu Matyášovi byl přijat mezi stavy uherské koruny, Matyáš mu kromě finanční náhrady za jeho hrady daroval hrad Solymos v Aradské župě a hrad Lippa v Temešvárské župě.

V roce 1467 vedl ve jménu Matyáše Korvína jednání o míru s tureckým sultánem Mehmedem II. a byl velitelem královské armády při tažení proti tureckému spojenci moldavskému vojvodovi Štěpánu Velikému. Datum, místo i příčina jeho smrti nejsou známy. Naposledy je jako živý zmiňován v majetkové listině z 22. října 1468, královská listina z 6. února 1471 již o něm mluví jako o zemřelém.

Osobnost a rodina

Jan Jiskra je asi nejznámějším českým kondotiérem. Jako úspěšný vojevůdce měl porozumění i pro potřeby svých vojáků. Je sporné, zda byl katolíkem, či zda přijímal z kalicha.[4][5] Přátelské vztahy udržoval např. s protihusitsky orientovaným českým šlechticem Oldřichem z Rožmberka. Aeneas Silvius Piccolomini, pozdější papež Pius II., jej zařadil do svých životopisů proslulých mužů oné doby (De viris illustribus).

Jiskra se oženil s neteří uherského palatina Michaela Országa. Jeho rodina zůstala v Uhrách a jeho potomci jsou naposledy zmiňováni v 17. století.

Památka

V roce 1917 byl nově vzniklý první jezdecký pluk československých legií na Rusi nazván jménem Jana Jiskry z Brandýsa.[6]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Jiskra of Brandýs na anglické Wikipedii.

  1. ČERNOHORSKÝ, Daniel. Neomezený vládce Horních Uher: Jan Jiskra z Brandýsa. Živá historie. Březen 2020, čís. 3, s. 44–47. 
  2. a b JUROK, Jiří. Čeští husitští a katoličtí kondotiéři z Moravy na Slovensku v 15. století (období bratříků). In: Vojenská história. Časopis pre vojenskú históriu, múzejníctvo a archívnictvo. Ročník 2005, č. 4, str. 3–15. Dostupné též online
  3. Dejiny - History -The Role of John Jiskra in the history of Slovakia. www.dejiny.sk . . Dostupné online. (anglicky) 
  4. Profesor Urbánek o Jiskrově katolictví poněkud pochyboval → URBÁNEK, Rudolf. Jirásek a doba poděbradská. In: HÝSEK, Miloslav, ed. a MÁDL, Karel Boromejský, ed. Alois Jirásek: sborník studií a vzpomínek na počest jeho sedmdesátých narozenin. Praha: J. Otto, 1921. 510 s. – dostupné též online
  5. Profesor Šmahel uvádí, že není jisté, zda Jiskra přijímal z kalicha → ŠMAHEL, František. Husitská revoluce. 4. Epilog bouřlivého věku. Praha : Karolinum, 1996. 550 s. ISBN 80-7184-076-9.
  6. PRECLÍK, Vratislav. Masaryk a legie, váz. kniha, 219 str., vydalo nakladatelství Paris Karviná ve spolupráci s Masarykovým demokratickým hnutím, 2019, ISBN 978-80-87173-47-3, str. 17–25, 33–45, 70–76, 78–110

Literatura

  • Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918 / (Pavel Augusta … et al.). 4. vyd. Praha: Libri, 1999. 571 s. ISBN 80-85983-94-X. S. 178–179. 
  • CHALOUPECKÝ, Václav. Jiskra z Brandýsa. In: STLOUKAL, Karel, ed. Tvůrcové dějin: čtyři tisíciletí světových dějin v obrazech dob a osobností. 2. díl, Středověk. České autoris. vyd., podstatně doplněné. V Praze: L. Mazáč, 1934. 584 s., l. obr. příl.
  • Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. 13. díl. V Praze: J. Otto, 1898. 1113 s. cnb000277218. Dostupné online

Externí odkazy

Zdroj:
>Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.

čítajte viac o Jan_Jiskra_z_Brandýsa


čítajte viac na tomto odkaze: Jan Jiskra z Brandýsa



Hladanie1.

Soubor:Mikoláš Aleš - Jan Jiskra z Brandýsa.jpg
Mikoláš Aleš
1400
Soubor:Small coat of arms of the Czech Republic.svg
Brandýs nad Orlicí
1469
Vojevůdce
Obléhání Plzně (1433–1434)
Bitva u Lipan
Bitva u Somoše
Bitva u Lučence
Category:Jan Jiskra z Brandýsa
Wikimedia Commons
Slovenština
Němčina
Maďarština
1400
Brandýs nad Orlicí
1469
Uhersko
Diplomat
Slovensko
Brandýs nad Orlicí
Itálie
Benátky
Česko
Husitské válečnictví#Husitská strategie a taktika
Seznam olomouckých biskupů a arcibiskupů
Obléhání Plzně (1433–1434)
Radyně
Karlštejn
Bitva u Lipan
Žoldnéř
Husité
Zikmund Lucemburský
Turci
Bělehrad
Alžběta Lucemburská
Albrecht II. Habsburský
Vladislav III. Varnenčik
Horní Uhry
Košice
Prešov
Bardejov
Pustý hrad (Zvolen)
Spišský hrad
Ľupčanský hrad
Šášovský hrad
Kežmarok
Levoča
Kremnica
Banská Štiavnica
Jan Talafús z Ostrova
Jan Čapek ze Sán
Kremnica
Dukát
Pustý hrad (Zvolen)
Košice
Vladislav I. Uherský
Osmanská říše
Příměří
Bitva u Varny
1445
János Hunyadi
Místodržitel
1449
Bitva u Somoše
Košice
Budín (Budapešť)
1451
Bitva u Lučence
Eger
Ladislav Pohrobek
Ulrich II. Celjský
Fridrich III. Habsburský
Bratříci
Petr Aksamit
Uherský Ostroh
Ladislav Hunyadi
Matyáš Korvín
Kazimír IV. Jagellonský
Řád německých rytířů
Bitva u Blatného Potoka
Sárospatak
Jiří z Poděbrad
Mehmed II.
Štěpán III. Veliký
Kondotiér
Katolicismus
Utrakvismus
Oldřich II. z Rožmberka
Pius II.
Životopis
Palatin (Uhry)
Československé legie
Wikipedie:WikiProjekt Překlad/Rady
John Jiskra of Brandýs?oldid=1049082252
Rudolf Urbánek
Rudolf Urbánek
Karel Boromejský Mádl
František Šmahel
František Šmahel
International Standard Book Number
Speciální:Zdroje knih/80-7184-076-9
International Standard Book Number
Speciální:Zdroje knih/978-80-87173-47-3
Libri
International Standard Book Number
Speciální:Zdroje knih/80-85983-94-X
Václav Chaloupecký
Karel Stloukal
Wikimedia Commons
Category:Jan Jiskra z Brandýsa
Wikimedia Commons
Vlastenský slovník historický/Jiskra z Brandejsa
Souborný katalog České republiky
Košice
Q1073614#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q1073614#identifiers|Editovat na Wikidatech
Autoritní kontrola
Q1073614#identifiers
Bibliografie dějin Českých zemí
Národní knihovna České republiky
Gemeinsame Normdatei
Virtual International Authority File
WorldCat
Portál:Obsah
Portál:Husitství
Portál:Středověk
Portál:Válka a vojenství
Portál:Lidé
Portál:Slovensko
Portál:Česko
Portál:Maďarsko
John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
Ян Іскра
Jan Jiskra z Brandýsa
Johann Giskra
Jan Jiskra
Johano Jiskra
Jan Jiskra
Jiskra János
ヤン・イスクラ
Jan Jiskra
Искра, Ян
Ján Jiskra z Brandýsa
Јан Јискра
Special:EntityPage/Q1073614#sitelinks-wikipedia
John Jiskra of Brandýs
Talk:John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
Special:WhatLinksHere/John Jiskra of Brandýs
Special:RecentChangesLinked/John Jiskra of Brandýs
Wikipedia:File Upload Wizard
Special:SpecialPages
Special:EntityPage/Q1073614
Category:Jan Jiskra z Brandýsa
John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
Ян Іскра
Jan Jiskra z Brandýsa
Johann Giskra
Jan Jiskra
Johano Jiskra
Jan Jiskra
Jiskra János
ヤン・イスクラ
Jan Jiskra
Искра, Ян
Ján Jiskra z Brandýsa
Јан Јискра
Special:EntityPage/Q1073614#sitelinks-wikipedia
John Jiskra of Brandýs
Talk:John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
Special:WhatLinksHere/John Jiskra of Brandýs
Special:RecentChangesLinked/John Jiskra of Brandýs
Wikipedia:File Upload Wizard
Special:SpecialPages
Special:EntityPage/Q1073614
Category:Jan Jiskra z Brandýsa
John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
Ян Іскра
Jan Jiskra z Brandýsa
Johann Giskra
Jan Jiskra
Johano Jiskra
Jan Jiskra
Jiskra János
ヤン・イスクラ
Jan Jiskra
Искра, Ян
Ján Jiskra z Brandýsa
Јан Јискра
Special:EntityPage/Q1073614#sitelinks-wikipedia
John Jiskra of Brandýs
Talk:John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
John Jiskra of Brandýs
Special:WhatLinksHere/John Jiskra of Brandýs
Special:RecentChangesLinked/John Jiskra of Brandýs
Wikipedia:File Upload Wizard
Special:SpecialPages
Special:EntityPage/Q1073614
Category:Jan Jiskra z Brandýsa
Updating...x




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.