Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím









A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Jozef Gabčík
 
genmjr. in memoriam Jozef Gabčík
Rotmistr Jozef Gabčík v Anglii v roce 1941
Rotmistr Jozef Gabčík v Anglii v roce 1941

Narození7. dubna 1912
Poluvsie
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí18. června 1942 (ve věku 30 let)
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Místo pohřbeníĎáblický hřbitov
NárodnostSlováci
Vojenská kariéra
Hodnostrotmistr pěchoty (1941)
generálmajor in memoriam (2017)
SložkaČeskoslovenská exilová armáda
Bitvydruhá světová válka
Operace Anthropoid
VyznamenáníVálečný kříž 1939–1945
Československý válečný kříž 1939
velkokříž Řádu Bílého lva
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Jozef Gabčík[1], také Josef Gabčík,[2][3][4] (7. dubna 1912 Poluvsie u Rajeckých Teplic18. června 1942 Praha)[5] byl československý voják, za druhé světové války příslušník zahraniční československé armády ve Francii a Velké Británii, hrdina protinacistického odboje a jeden z parašutistů, který v rámci Operace Anthropoid úspěšně splnil roku 1942 útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Mládí

Narodil se 7. dubna 1912 v obci Poluvsie (pokřtěn 8. dubna), dnes části Rajeckých Teplic v Žilinském kraji na Slovensku.[5] Otec Ferdinand Gabčík[5] byl dělník, jezdící za prací do USA a Argentiny, matka Češka Marie, rozená Beránková (na Slovensku uvedena jako Mária Baránková), byla v domácnosti. Jozef Gabčík byl nejmladším z čtyř dětí (měl dva starší bratry a sestru).

Po absolvování obecné školy v Rajeckých Teplicích odešel do Čech, kde v Kovářově u Písku absolvoval školu měšťanskou a v letech 19271932 vyučil kovářem a zámečníkem a absolvoval dva roky pokračovací školy.

Vojenská služba

Dům, ve kterém Jozef Gabčík bydlel ve vesnici Poluvsie u Rajeckých Teplic

V rámci prezenční vojenské služby, kterou nastoupil 1. října 1932 u 14. pěšího pluku v Košicích, absolvoval i poddůstojnickou školu v Prešově s velmi dobrým prospěchem. Dosáhl hodnosti desátníka a po skončení prezenční služby v roce 1934 pokračoval na vlastní žádost jako délesloužící poddůstojník, v témže roce byl i povýšen na četaře. V roce 1937 ukončil svůj závazek a nastoupil jako civilní zaměstnanec do vojenské továrny na výrobu bojových plynů v Žilině. Ale po nehodě, kdy se nadýchal bojových plynů, byl přeložen do vojenského skladu ve Skalce u Trenčína.

V exilu

Před převzetím skladu bojových látek německou armádou provedl sabotáž na přepravních zásobnících. Před hrozícím zatčením opustil 6. června 1939 Slovensko směrem do Polska. V Krakově vstoupil do československé vojenské skupiny. Zde se poprvé setkal s Janem Kubišem. Společně s ním odplul do Francie, kde podepsali závazek k Cizinecké legii a nastoupili k 1. pluku v Sidi bel Abbes. 26. září 1939 byl prezentován v Agde do vznikající československé zahraniční armády ve Francii a zařazen jako zástupce velitele kulometné čety u 1. pěšího pluku. 29. prosince 1939 byl povýšen na četaře a zúčastnil se bojů o Francii.

Jozef Gabčík při fotografování podobenek do falešných protektorátních legitimací; 1941

Po pádu Francie 12. července 1940 byl s ostatními evakuován do Anglie, kde požádal o přeřazení k letectvu, čemuž tehdy nebylo vyhověno. Od 2. do 22. února 1941 absolvoval kurz pro rotmistry a následně byl povýšen na rotmistra. Na základě doporučení pplk. Barovského byl zařazen do výcviku pro plnění úkolů zvláštního určení a stal se jedním z prvních osmi absolventů kurzu útočného boje ve Skotsku. Od 17. července do 27. prosince 1941 absolvoval základní sabotážní kurz, poté následoval parašutistický výcvik na letišti Ringway u Manchesteru (dnes Manchester Airport), dále potom kurzy ve střelbě, práce s výbušninami, řízení motorových vozidel a sebeobraně. Během výcviku byl informován o cílech své mise a byl jmenován velitelem výsadku Anthropoid.

Atentát na R. Heydricha

Podrobnější informace naleznete v článku Atentát na Heydricha.

V noci z 28. na 29. prosince 1941 byl spolu s Janem Kubišem vysazen na území protektorátu Čechy a Morava s doklady na jméno Zdeněk Vyskočil. Místem jejich výsadku měly být původně Ejpovice poblíž Plzně, vlivem chyby při navigaci letounu však seskočili poblíž Nehvizd u Prahy. Gabčík si při seskoku poranil nohu a napadal na ni, byl však schopen chůze. Oba parašutisté se vydali na kontaktní adresu do Plzně, kde byli počátkem ledna 1942 krátce ubytováni v ulici Pod Záhorskem 1 v rodině inspektora Krále. Známý lékař Gabčíka vyšetřil, zjistil poškození hlezenního kloubu a zafixoval jej sádrovým obvazem.

Po přesunu do Prahy se spojil s příslušníky dalších výsadků, se kterými se spolupodílel na plnění některých dalších úkolů, např. při navádění bombardérů na plzeňskou zbrojovku Škoda. Společně s Kubišem poté začali plánovat a připravovat provedení atentátu na R. Heydricha. Po vytipování prostoru a přípravě zbraní naplánovali uskutečnění akce na 27. května 1942.

Atentát byl proveden 27. května. Aby nedošlo k poškození aktovky[zdroj⁠?, kterou Heydrich vezl a která pravděpodobně obsahovala důležité dokumenty, měl atentát provést Gabčík střelbou ze samopalu STEN GUN MK II FF 209. Zbraň mu při útoku ale selhala, a proto byl atentát proveden druhým členem skupiny Anthropoid Janem Kubišem, který hodil na Heydrichovo auto upravený protitankový granát vz. 73 MK1. (Příčina selhání samopalu STEN se stala námětem několika konspirativních teorií i praktických zkoušek historiků vojenských zbraní. Pravděpodobně došlo po sestavení zbraně k natáhnutí závěrky-nabití zbraně. Protože však atentátníci dlouho čekali a museli být proto pod obrovským psychickým tlakem, nelze vyloučit, že Gabčík během „nekonečného“ čekání pro jistotu opět natáhl závěr. Tím došlo k „přebití“ zbraně, která způsobila vzpříčení – zaseknutí střeliva v nábojové komoře.) Heydrich byl po jejich útoku těžce zraněn a na následky těchto zranění 4. června 1942 za ne zcela objasněných okolností zemřel – oficiálně na následky neznámého druhu sepse – otravy krve.

Typ samopalu Sten gun MK II použitý Gabčíkem při atentátu

Během následujícího pátrání a represálií byl Jozef Gabčík společně s dalšími výsadkáři pražskými příslušníky odboje ukrýván na různých místech, až se nakonec přesunul do krypty kostela Cyrila a Metoděje. Na základě udání dalšího z výsadkářů, konfidenta Karla Čurdy, 18. června 1942 přepadlo kostel gestapo a výsadkáři tam svedli svůj poslední boj s jednotkami SS. Svému zatčení zabránil Jozef Gabčík tím, že společně se svými kolegy (Jaroslavem Švarcem, Janem Hrubým a Josefem Valčíkem) a dalšími hrdiny zvolili tehdy sebevraždu.

Po smrti bylo jeho tělo pitváno. Hlava byla oddělena a uschována (na konci války se ale ztratila), tělo Jozefa Gabčíka bylo pochováno do hromadného hrobu.

Dne 28. října 1942 byl postupně povýšen až do hodnosti poručíka pěchoty in memoriam.

Po válce

Osobní věstník MNO číslo 42 ze dne 20. října 1945 – titulní strana: udělení Československého válečného kříže 1939–1945

V roce 1945 byly v Londýně vydány československé poštovní známky s jeho portrétem.

Na památku Jozefa Gabčíka byla jeho busta usazena do národního památníku hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Na Slovensku byla v roce 1948 přejmenována vesnice Beš na Gabčíkovo.[3] Přeneseně nese Gabčíkovo jméno také nedaleká přehrada na Dunaji. Jeho příjmení nese ulice v Libni, blízká místa v okolí atentátu a ulice v dalších městech. Jeho jméno nese také žilinský 5. pluk speciálního určení „Jozefa Gabčíka“ Armády Slovenské republiky.

Gabčík byl 1. prosince 1945 postupně povýšen do hodnosti kapitána pěchoty in memoriam. 24. června 2002 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka. 7. května 2015 ho při příležitosti 70. výročí konce 2. sv. války slovenský prezident Andrej Kiska povýšil in memoriam do hodnosti brigádního generála. Při příležitosti 75 let od atentátu na Heydricha ho 26. května 2017 povýšil znovu, na generálmajora in memoriam.[6] Při této příležitosti původně Kiska plánoval společné povýšení Gabčíka s Janem Kubišem, ale jeho žádost byla – podle týdeníku Respekt – ze strany Pražského hradu s úřadujícím prezidentem Milošem Zemanem odmítnuta.[7][8]

Vyznamenání

Odkazy

Reference

  1. ŠPITÁLNÍK, Zdeněk. Parašutista Jozef Gabčík, hrdina český, slovenský i československý . Ministerstvo obrany . Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
  2. ČVANČARA, Jaroslav. Nevzdáme se! Nikdy! Josef Gabčík. Život a smrt velitele paraskupiny ANTHROPOID . Ústav pro studium totalitních režimů, 2015 . Dostupné online. 
  3. a b ŠPITÁLNÍK, Zdeněk. Parašutista Josef Gabčík, hrdina český, slovenský i československý . Vojenský historický ústav Praha. Dostupné online. 
  4. Rtm. pěchoty Josef Gabčík, nárožní dům Resslova, Václavská 308/22 . Encyklopedie Prahy 2, 2019-01-27 . Dostupné online. 
  5. a b c VANOVČANOVÁ, Soňa. Kedy sa narodil Jozef Gabčík? Existujú dve verzie. Pravda . 2020-04-13 . Dostupné online. (slovensky) 
  6. Prezident povýšil Jozefa Gabčíka do hodnosti generálmajora . Kancelária prezidenta SR, 2017-05-26 . Dostupné online. (slovensky) 
  7. Slovenský prezident Kiska chtěl společně ocenit parašutisty Gabčíka a Kubiše, Zeman odmítl . Reflex, 2017-06-05 . Dostupné online. 
  8. Ondřej Kundra. Proč Zeman odmítl ocenit Gabčíka s Kubišem . Respekt, 2017-06-03 . Dostupné online. 

Literatura

  • REICHL, Martin. Cesty osudu. Cheb: Svět křídel, 2004. ISBN 80-86808-04-1. 
  • ČERNÝ, Karel. Muži z londýnského vydání. s.l.: Nakladatelství Průžová Jitka, 2007. ISBN 9788023988598. 
  • VARSÍK, Milan. Kto ste, Jozef Gabčík?. Bratislava: Mladé letá, 1973. 

Související článkyeditovat | editovat zdroj

Externí odkazyeditovat | editovat zdroj

Zdroj:
>Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.

čítajte viac o Jozef_Gabčík


čítajte viac na tomto odkaze: Jozef Gabčík



Hladanie1.

Wikipedie:Uvádění zdrojů
Wikipedie:Ověřitelnost
Nápověda:Reference
Wikipedie:Věrohodné zdroje
Wikipedie:Žádný vlastní výzkum
Wikipedie:Věrohodné zdroje
Nápověda:Reference
Wikipedie:Ověřitelnost
Diskuse:Jozef Gabčík
Generálmajor
Soubor:Jozef Gabčík.jpg
7. duben
1912
Rakousko-Uhersko
Rakousko-Uhersko
18. červen
1942
Praha
Protektorát Čechy a Morava
Protektorát Čechy a Morava
Ďáblický hřbitov
Slováci
Rotmistr
Generálmajor
Druhá světová válka
Operace Anthropoid
Československý válečný kříž 1939
Soubor:Josef Gabčík - podpis.png
Category:Jozef Gabčík
Wikimedia Commons
7. duben
1912
Rajecké Teplice
18. červen
1942
Praha
Československo
Druhá světová válka
Československé pozemní jednotky na Západě 1939–1945
Československý odboj (1939–1945)
Seznam výsadků do Protektorátu Čechy a Morava
Operace Anthropoid
Atentát na Heydricha
Rajecké Teplice
Žilinský kraj
Slovensko
Spojené státy americké
Argentina
Kovářov (okres Písek)
Písek (město)
1927
1932
Soubor:Jozef Gabčík - Poluvsie (5).jpg
1932
Košice
Prešov
Žilina
1939
Slovenský stát
Polsko
Krakov
Jan Kubiš
Francie
Cizinecká legie
Agde
Bitva o Francii
Soubor:Josef Gabčík, portrétová fotografie.jpg
Spojené království
Manchester
Operace Anthropoid
Atentát na Heydricha
Jan Kubiš
Protektorát Čechy a Morava
Ejpovice
Plzeň
Nehvizdy
Hlezenní kloub
27. květen
1942
Wikipedie:Ověřitelnost
Sten
Jan Kubiš
Granát vzor 73
Soubor:Pistolet maszynowy STEN, Muzeum Orła Białego.jpg
Pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje (Praha)
Karel Čurda
18. červen
1942
Boj v kostele svatých Cyrila a Metoděje
Jaroslav Švarc
Jan Hrubý (voják)
Josef Valčík
In memoriam
Soubor:Titul.Str.Osobni.Vestnik.MNO.cislo.42.Rok.1945.gif
Československý válečný kříž 1939
Busta
Heydrichiáda
Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje (Praha)
Slovensko
Gabčíkovo
Vodní dílo Gabčíkovo
Dunaj
Libeň
Žilina
5. pluk speciálního určení
Armáda Slovenské republiky
1. prosinec
1945
Kapitán (vojenství)
In memoriam
24. červen
2002
Plukovník
7. květen
2015
Andrej Kiska
Brigádní generál
26. květen
2017
Generálmajor
Jan Kubiš
Respekt (časopis)
Miloš Zeman
Soubor:Ruban de la croix de guerre 1939-1945.PNG
Croix de guerre
Soubor:Czechoslovak War Cross 1939-1945 Bar.png
Československý válečný kříž 1939
Soubor:Czechoslovak War Cross 1939-1945 (2x) Bar.png
Československý válečný kříž 1939
Soubor:TCH CS voj pametni medaile (F-VB) BAR.svg
Pamětní medaile československé armády v zahraničí
Soubor:Czechoslovak War Cross 1939-1945 (3x) Bar.png
Československý válečný kříž 1939
Soubor:Czechoslovak Military Order for Liberty Rib copy.png
Československý vojenský řád Za svobodu
Soubor:TCH CS Vojensky Rad Bileho Lva 1st (1945) BAR.svg
Řád Bílého lva za vítězství
Soubor:TCH Rad M-R-Stefanika 3tr BAR.svg
Řád Milana Rastislava Štefánika
Jaroslav Čvančara
Ústav pro studium totalitních režimů
Ondřej Kundra
International Standard Book Number
Speciální:Zdroje knih/80-86808-04-1
International Standard Book Number
Speciální:Zdroje knih/9788023988598
Anna Malinová
Karel Čurda
Adolf Opálka
Atentát (film)
Jan Kubiš
Operace Anthropoid
Liboslava Fafková mladší
Zdeněk Čáp (lékař)
Wikimedia Commons
Category:Jozef Gabčík
Wikimedia Commons
Jaroslav Čvančara
Ústav pro studium totalitních režimů
Q432927#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q432927#identifiers|Editovat na Wikidatech
Autoritní kontrola
Q432927#identifiers
Archiv výtvarného umění
Bibliografie dějin Českých zemí
Národní knihovna České republiky
Gemeinsame Normdatei
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Library of Congress Control Number
Slovenská národní knihovna
Virtual International Authority File
WorldCat
Portál:Obsah
Portál:Lidé
Portál:Druhá světová válka
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
جوزيف جابسيك
Yozef Qabçik
যোসেফ গাবচিক
Ёзеф Габчык
Йозеф Габчик
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Γιόζεφ Γκάμπτσικ
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
یوزف گابچیک
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
იოზეფ გებჩიკი
Jozef Gabčík
چوزيف جابسيك
Jozef Gabčík
ヨゼフ・ガプチーク
Jozef Gabčík
Jozef Gabcik
Jozef Gabčík
Габчик, Йозеф
Jozef Gabčík
Јозеф Габчик
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Йозеф Ґабчик
Special:EntityPage/Q432927#sitelinks-wikipedia
Jozef Gabčík
Talk:Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Special:WhatLinksHere/Jozef Gabčík
Special:RecentChangesLinked/Jozef Gabčík
Wikipedia:File Upload Wizard
Special:SpecialPages
Special:EntityPage/Q432927
Category:Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
جوزيف جابسيك
Yozef Qabçik
যোসেফ গাবচিক
Ёзеф Габчык
Йозеф Габчик
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Γιόζεφ Γκάμπτσικ
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
یوزف گابچیک
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
იოზეფ გებჩიკი
Jozef Gabčík
چوزيف جابسيك
Jozef Gabčík
ヨゼフ・ガプチーク
Jozef Gabčík
Jozef Gabcik
Jozef Gabčík
Габчик, Йозеф
Jozef Gabčík
Јозеф Габчик
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Йозеф Ґабчик
Special:EntityPage/Q432927#sitelinks-wikipedia
Jozef Gabčík
Talk:Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Special:WhatLinksHere/Jozef Gabčík
Special:RecentChangesLinked/Jozef Gabčík
Wikipedia:File Upload Wizard
Special:SpecialPages
Special:EntityPage/Q432927
Category:Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Main Page
Wikipedia:Contents
Portal:Current events
Special:Random
Wikipedia:About
Wikipedia:Contact us
Special:FundraiserRedirector?utm source=donate&utm medium=sidebar&utm campaign=C13 en.wikipedia.org&uselang=en
Help:Contents
Help:Introduction
Wikipedia:Community portal
Special:RecentChanges
Wikipedia:File upload wizard
Main Page
Special:Search
Help:Introduction
Special:MyContributions
Special:MyTalk
جوزيف جابسيك
Yozef Qabçik
যোসেফ গাবচিক
Ёзеф Габчык
Йозеф Габчик
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Jozef Gabčík
Γιόζεφ Γκάμπτσικ
Updating...x




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.